Wersja dla dzieci
Podstawa prawna Standardów Ochrony Małoletnich:
- Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 z późn. zm.),
- Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1359),
- Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1606),
- Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 31 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1249),
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1510),
- Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 152),
- Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2024r., poz. 581 ze zm.).
Działając na podstawie art. 22b ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Promed – Schol” Danuta Szotko w Białymstoku z dniem 25 lipca 2024 r. wprowadza do stosowania „Standardy Ochrony Małoletnich” (zwane dalej „Standardami”), których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa małoletnim, będących świadczeniobiorcami Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Promed – Schol” Danuta Szotko w Białymstoku. Wprowadzone Standardy określają również zasady podejmowania interwencji, zakres kompetencji pracowników, zasad udostępniania niniejszych Standardów oraz zakres dokumentowania czynności mających na celu dbanie o dobro i bezpieczeństwo małoletnich.
§ 1
Definicje
Użyte w Standardach terminy oznaczają odpowiednio:
- NZOZ - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Promed – Schol” Danuta Szotko w Białymstoku,
- gabinet szkolny – gabinet profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej,
- szkoła – szkoły podstawowe, w tym: specjalne, integracyjne, z oddziałami przedszkolnymi, integracyjnymi, specjalnymi, przysposabiającymi do pracy, dwujęzycznymi, sportowymi i mistrzostwa sportowego, szkoły ponadpodstawowe, w tym: specjalne, integracyjne, dwujęzyczne, z oddziałami integracyjnymi, specjalnymi, dwujęzycznymi, przygotowania wojskowego, sportowymi i mistrzostwa sportowego, artystyczne, rolnicze, leśne – szkoły techniczne i z warsztatami przygotowującymi do zawodu,
- pracownik – osoba zatrudniona przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Promed – Schol” Danuta Szotko w Białymstoku na podstawie umowy o pracę,
- wykonawca - osoba zatrudniona przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Promed – Schol” Danuta Szotko w Białymstoku na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło,
- małoletni – osoba od urodzenia do ukończenia 18 roku życia, będąca świadczeniobiorcą NZOZ,
- opiekun dziecka - osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny,
- zgoda opiekuna dziecka - zgodę co najmniej jednej z osób uprawnionych do reprezentacji dziecka,
- krzywdzenie dziecka - popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika, wykonawcę lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie,
- dane osobowe małoletniego - wszelkie informacje umożliwiające identyfikację małoletniego.
§ 2
Zasady rekrutacji w NZOZ
- Przed nawiązaniem stosunku pracy z osobą, która będzie świadczyć pracę związaną z opieką nad małoletnimi informatyk zobowiązany jest do uzyskania informacji za pośrednictwem systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Ministra Sprawiedliwości, czy dane kandydata do pracy w NZOZ są zamieszczone w Rejestrze z dostępem ograniczonym lub Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie do Rejestru.
- Przed dopuszczeniem wykonawcy do działalności związanej z opieką nad małoletnimi informatyk zobowiązany jest do uzyskania informacji, czy dane wykonawcy do pracy są zamieszczone w Rejestrze z dostępem ograniczonym za pośrednictwem systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Ministra Sprawiedliwości lub Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie do Rejestru.
- Informacje zwrotne otrzymane z systemu teleinformatycznego, jak również zaświadczenia i oświadczenia, o których mowa poniżej, informatyk drukuje i składa do części B akt osobowych pracownika, związanych z nawiązaniem stosunku pracy.
- Informacje zwrotne otrzymane z systemu teleinformatycznego, jak również zaświadczenia i oświadczenia, o których mowa poniżej, informatyk drukuje i przechowują razem z umową zawartą z wykonawcą.
- Informatyk od kandydata do pracy/ kandydata na wykonawcę odbiera informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności.
- Jeżeli pracownik lub wykonawca posiada obywatelstwo inne niż polskie wówczas powinien przedłożyć również informację z rejestru karnego państwa, którego jest obywatelem, uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z małoletnimi, bądź informację z rejestru karnego, jeżeli prawo tego państwa nie przewiduje wydawania informacji dla wyżej wymienionych celów.
- Informatyk pobiera od pracownika lub wykonawcy oświadczenie o państwie/państwach (innych niż Rzeczypospolita Polska), w których zamieszkiwał w ostatnich 20 latach pod rygorem odpowiedzialności karnej. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do Standardów.
- Jeżeli prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja o niekaralności nie przewiduje wydawania takiej informacji lub nie prowadzi rejestru karnego, wówczas pracownik lub wykonawca składa, pod rygorem odpowiedzialności karnej, oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie był prawomocnie skazany oraz nie wydano wobec niego innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuścił się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy, stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 2 do Standardów.
- Pod oświadczeniami składanymi pod rygorem odpowiedzialności karnej składa się oświadczenie o następującej treści: Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Oświadczenie to zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
§ 3
Zasady bezpiecznych relacji pracowników/ wykonawców NZOZ z małoletnimi
- Naczelną zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez pracowników i wykonawców NZOZ jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Pracownicy i wykonawcy traktują małoletniego z szacunkiem oraz uwzględniają jego godność i potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec małoletniego w jakiejkolwiek formie. Pracownicy i wykonawcy realizując te cele działają w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych NZOZ oraz swoich kompetencji. Zasady bezpiecznych relacji pracownika lub wykonawcy z małoletnimi obowiązują wszystkich pracowników i wykonawców. Znajomość i zaakceptowanie zasad są potwierdzone podpisaniem przez nich oświadczenia. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 2 do Standardów.
- Każdy pracownik i wykonawca jest zobowiązany do utrzymywania profesjonalnej relacji z małoletnimi i każdorazowego rozważenia, czy jego reakcja, komunikat bądź działanie wobec małoletniego są adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych małoletnich. Działają w sposób otwarty i przejrzysty dla innych, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji zachowania.
- Komunikacja, interakcje i działania z dziećmi:
- W komunikacji z małoletnimi pracownicy/wykonawcy winni zawsze zachowywać cierpliwość i szacunek, słuchać uważnie małoletnich i udzielać im odpowiedzi adekwatnych do ich wieku i danej sytuacji.
- Pracownik/wykonawca nie może zawstydzać, upokarzać, lekceważyć i obrażać małoletniego. Pracownik/wykonawca nie może krzyczeć na małoletniego w sytuacji innej niż wynikająca z zagrożenia bezpieczeństwa małoletniego lub innych małoletnich.
- Pracownik/wykonawca nie może ujawniać informacji wrażliwych dotyczących małoletniego wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych małoletnich. Obejmuje to wizerunek małoletniego, informacje o jego/jej sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej.
- Podejmując decyzje dotyczące małoletniego pracownik/wykonawca zobowiązany jest poinformować go o tym i starać się brać pod uwagę jego oczekiwania.
- Pracownik/wykonawca zobowiązany jest szanować prawo małoletniego do prywatności. Jeśli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności, aby chronić małoletniego, pracownik/wykonawca wyjaśni mu to najszybciej jak to możliwe.
- W przypadku rozmowy z małoletnim na osobności, w sprawach niedotyczących udzielania świadczeń zdrowotnych pracownik/wykonawca powinien zostawić uchylone drzwi do pomieszczenia i zadbać, aby być w zasięgu wzroku innych.
- W obecności małoletniego pracownik/wykonawca nie może używać wulgarnych słów, gestów i żartów, robić obraźliwych uwag, nawiązywać w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywać wobec małoletniego relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).
- Małoletni winni być poinformowani, że jeśli czują się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, wobec konkretnego zachowania czy słów, mogą o tym powiedzieć wskazanemu pracownikowi/wykonawcy i mogą oczekiwać odpowiedniej reakcji lub pomocy.
- Należy unikać faworyzowania małoletnich.
- Pracownik/wykonawca nie może nawiązywać z małoletnim jakichkolwiek relacji romantycznych lub seksualnych ani składać mu propozycji o nieodpowiednim charakterze. Obejmuje to także seksualne komentarze, żarty, gesty oraz udostępnianie małoletnim treści erotycznych i pornograficznych bez względu na ich formę.
- Pracownik/wykonawca nie może utrwalać wizerunku małoletniego (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla potrzeb prywatnych.
- Pracownik/wykonawca nie może proponować małoletnim alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji, jak również używać ich w obecności małoletnich.
- Pracownik/wykonawca nie może przyjmować pieniędzy ani prezentów od małoletniego, ani rodziców/opiekunów prawnych małoletniego, wchodzić w relacje jakiejkolwiek zależności wobec małoletniego lub jego rodziców/opiekunów prawnych. Pracownik/wykonawca nie może zachowywać się w sposób mogący sugerować innym istnienie takiej zależności i prowadzący do oskarżeń o nierówne traktowanie bądź czerpanie korzyści majątkowych i innych. Nie dotyczy to okazjonalnych podarków związanych ze świętami w roku szkolnym, np. kwiatów, prezentów składkowych czy drobnych upominków.
- Wszystkie ryzykowne sytuacje, które obejmują zauroczenie małoletnim przez pracownika/wykonawcę lub pracownikiem/wykonawcą przez małoletniego, muszą być raportowane NZOZ. Każdy, kto jest ich świadkiem powinien reagować stanowczo, ale z wyczuciem, aby zachować godność osób zainteresowanych.
- Dzieci z niepełnosprawnościami, zwłaszcza z trudnościami w komunikacji, niepełnosprawnością intelektualną:
- Pracownicy/wykonawcy w miarę swoich możliwości i obowiązujących przepisów prawa dostosowują swoje działania do zapewnienia spokojnego i bezpiecznego pobytu małoletnich z niepełnosprawnościami (np. trudnościami w komunikacji, niepełnosprawnością intelektualną), biorąc pod uwagę potrzeby małoletnich, sposób komunikacji z nim oraz zalecenia lekarskie czy pielęgnacyjne.
- O niepełnosprawności małoletniego, jego szczególnych potrzebach i zaleceniach lekarskich i pielęgnacyjnych rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani poinformować pracowników/wykonawców.
- Pracownicy/wykonawcy otaczają szczególną opieką małoletnich, o których mowa w pkt. 1), adekwatnie do ich potrzeb.
- Kontakt fizyczny z małoletnimi:
- Każde przemocowe działanie wobec małoletniego jest niedopuszczalne.
- Fizyczny kontakt z małoletnim może być stosowny i spełnia zasady bezpiecznego kontaktu, kiedy: jest odpowiedzią na potrzeby małoletniego w danym momencie, uwzględnia wiek dziecka, etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny.
- Należy pamiętać, iż zachowanie odpowiednie wobec jednego małoletniego może być nieodpowiednie wobec innego.
- Małoletni powinien być zapytany o zgodę na kontakt fizyczny związany z udzieleniem świadczenia medycznego/ profilaktycznego.
- Nie wolno pracownikom/ wykonawcom bić, szturchać, popychać ani w jakikolwiek sposób naruszać integralności fizycznej małoletniego.
- Pracownik/wykonawca nie może dotykać małoletniego w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny.
- Pracownik/wykonawca powinien zawsze być przygotowany na wyjaśnienie swoich działań.
- Pracownik/wykonawca powinien zachować szczególną ostrożność wobec małoletnich, które doświadczyły nadużycia i krzywdzenia, w tym seksualnego, fizycznego bądź zaniedbania.
- Kontakt fizyczny z małoletnim nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy.
- Świadek jakiegokolwiek z wyżej opisanych zachowań i/lub sytuacji ze strony innych dorosłych lub małoletnich, powinien poinformować o tym osobę odpowiedzialną i/lub postąpić zgodnie z obowiązującą procedurą interwencji.
- W uzasadnionych przypadkach dopuszczalny jest kontakt fizyczny pracownika/wykonawcy z małoletnim. Do sytuacji takich zaliczyć można:
- udzielenie świadczenia medycznego,
- udzielenie świadczenia z zakresu edukacji i profilaktyki zdrowotnej,
- wymagana jest korekta ciała w celu osiągnięcia prawidłowego ustawienia rąk, nóg lub całej postawy na zajęciach edukacyjnych.
- Kontakty z małoletnim poza godzinami pracy:
- Co do zasady kontakt pracowników/wykonawców z małoletnimi powinien odbywać się wyłącznie w godzinach pracy i dotyczyć celów związanych z edukacją i profilaktyką zdrowotną.
- Pracownik/wykonawca nie może zapraszać małoletnich do swojego miejsca zamieszkania ani spotykać się z nimi poza godzinami pracy. Obejmuje to także kontakty z małoletnimi poprzez prywatne kanały komunikacji (prywatny telefon, e-mail, komunikatory, profile w mediach społecznościowych).
- W uzasadnionych przypadkach właściwą formą komunikacji z małoletnimi i ich rodzicami lub opiekunami prawnymi poza godzinami pracy są kanały służbowe (e-mail, telefon służbowy).
- Jeśli zachodzi konieczność spotkania z małoletnimi poza godzinami pracy, pracownik/wykonawca informuje o tym kierownika NZOZ, a rodzice/opiekunowie prawni małoletnich muszą wyrazić zgodę na taki kontakt.
- Utrzymywanie relacji towarzyskich lub rodzinnych (jeśli małoletni i rodzice/opiekunowie prawni dzieci są osobami bliskimi wobec pracownika/ wykonawcy) wymaga zachowania poufności wszystkich informacji dotyczących innych małoletnich, ich rodziców oraz opiekunów prawnych.
- Pracownik/wykonawca powinien pamiętać, iż jego prywatna aktywność w sieci przez aplikacje i algorytmy i jego własne działania w Internecie mogą być przedmiotem zainteresowania małoletnich, ich rodziców/opiekunów prawnych. Dotyczy to lajkowania określonych stron, korzystania z aplikacji randkowych, na których może spotkać małoletnich, obserwowania określonych osób/stron w mediach społecznościowych i ustawień prywatności kont, z których korzysta, w szczególności jeśli profil pracownika/wykonawcy jest publicznie dostępny.
- Pracownik/wykonawca nie może nawiązywać kontaktów z małoletnimi poprzez przyjmowanie bądź wysyłanie zaproszeń w mediach społecznościowych.
§ 4
Zasady bezpiecznych relacji między małoletnimi
- W przypadku ujawnienia przemocy rówieśniczej pracownik/ wykonawca winien bezzwłocznie poinformować o tym NZOZ.
- Z dzieckiem krzywdzonym pracownik/ wykonawca wyjaśnia sprawę i udziela wsparcia stosownie do sytuacji.
- Z dzieckiem krzywdzącym pracownik/ wykonawca przeprowadza rozmowę, omawia niewłaściwe zachowanie i informuje o konsekwencjach czynu.
- Pracownik/ wykonawca powiadamia rodziców/opiekunów prawnych zarówno dziecka krzywdzonego, jak i krzywdzącego.
- Jeżeli małoletni krzywdzący dopuścił się czynu zabronionego, przez co rozumie się zachowanie, którego cechy zostały określone w ustawie karnej i którego popełnienie jest zabronione pod groźbą kary, pracownik/ wykonawca zawiadamia rodziców/opiekunów prawnych o powyższym oraz kierownika NZOZ. Jeżeli sprawca ukończył 13. rok życia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa NZOZ zawiadamia policję.
- Jeżeli małoletni dopuścił się zachowań nie będących czynem zabronionym, takich jak używanie niecenzuralnego słownictwa przez małoletniego, podstawienie nogi innemu małoletniemu pracownik/ wykonawca ma prawo według własnego uznania zawiadomić rodziców/opiekunów prawnych o powyższym.
§ 5
Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia uczniów.
- Pracownicy/wykonawcy posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia małoletnich takie jak:
- małoletni jest często brudny, nieprzyjemnie pachnie;
- małoletni kradnie jedzenie, pieniądze itp.;
- małoletni żebrze - małoletni jest głodny;
- małoletni nie otrzymuje potrzebnej mu opieki medycznej, szczepień, okularów itp.;
- małoletni nie ma przyborów szkolnych, odzieży i butów dostosowanych do warunków atmosferycznych;
- małoletni ma widoczne obrażenia ciała (siniaki, ugryzienia, rany), których pochodzenie trudno jest wyjaśnić. Obrażenia są w różnej fazie gojenia;
- podawane przez małoletniego wyjaśnienia dotyczące obrażeń wydają się niewiarygodne, niemożliwe, niespójne itp., małoletni często je zmienia;
- pojawia się niechęć do zajęć sportowych - małoletni nadmiernie zakrywa ciało, niestosownie do sytuacji i pogody;
- małoletni boi się rodzica lub opiekuna prawnego, boi się przed powrotem do domu;
- małoletni wzdryga się, kiedy podchodzi do niego osoba dorosła;
- małoletni cierpi na powtarzające się dolegliwości somatyczne: bóle brzucha, głowy, mdłości itp.;
- małoletni jest bierny, wycofany, uległy, przestraszony, depresyjny itp. lub zachowuje się agresywnie, buntuje się, samo okalecza się itp.;
- małoletni osiąga słabsze wyniki w nauce w stosunku do swoich możliwości;
- małoletni ucieka w świat wirtualny (gry komputerowe, Internet);
- małoletni używa środków psychoaktywnych;
- małoletni nadmiernie szuka kontaktu z dorosłym (tzw. „lepkość” małoletniego);
- rozmowach, zachowaniu małoletniego zaczynają dominować elementy/motywy seksualne;
- małoletni jest rozbudzony seksualnie niestosownie do sytuacji i wieku;
- małoletni ucieka z domu;
- nastąpiła nagła i wyraźna zmiana zachowania małoletniego;
- małoletni mówi o przemocy.
- Jeżeli z objawami u małoletniego współwystępują określone zachowania rodziców lub opiekunów prawnych, to podejrzenie, że małoletni jest krzywdzony jest szczególnie uzasadnione. Niepokojące zachowania rodziców to:
- rodzic/opiekun prawny podaje nieprzekonujące lub sprzeczne informacje lub odmawia wyjaśnień przyczyn obrażeń małoletniego;
- rodzic/opiekun prawny odmawia, nie utrzymuje kontaktów z osobami zainteresowanymi losem małoletniego;
- rodzic/opiekun prawny mówi o małoletnim w negatywny sposób, ciągle obwinia, poniża strofuje małoletniego (np.: używając określeń takich jak „idiota”, „gnojek”, „gówniarz”);
- rodzic/opiekun prawny poddaje małoletniego surowej dyscyplinie lub jest nadopiekuńczy lub zbyt pobłażliwy lub odrzuca małoletniego;
- rodzic/opiekun prawny nie interesuje się losem i problemami małoletniego;
- rodzic/opiekun prawny często nie potrafi podać miejsca, w którym aktualnie przebywa małoletni;
- rodzic/opiekun prawny jest apatyczny, pogrążony w depresji;
- rodzic/opiekun prawny zachowuje się agresywnie;
- rodzic/opiekun prawny ma zaburzony kontakt z rzeczywistością np. reaguje nieadekwatnie do sytuacji;
- rodzic/opiekun prawny wypowiada się niespójnie;
- rodzic/opiekun prawny nie ma świadomości lub neguje potrzeby małoletniego;
- rodzic/opiekun prawny faworyzuje jedno z rodzeństwa;
- rodzic/opiekun prawny przekracza dopuszczalne granice w kontakcie fizycznym lub werbalnym;
- rodzic/opiekun prawny nadużywa alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających.
- W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, pracownik/wykonawca podejmuje rozmowę z rodzicami/opiekunami prawnymi, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania stosownej pomocy.
- Pracownicy/wykonawcy informują Dyrektora szkoły, do której uczęszcza małoletni lub osoby przez niego wyznaczone o zaistniałym zdarzeniu.
- Pracownicy/wykonawcy informują NZOZ o podjętych działaniach.
- Pracownicy/wykonawcy monitorują sytuację i dobrostan małoletniego.
§ 6
Zasady i procedury podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego
- NZOZ obowiązany jest przeszkolić pracowników/ wykonawców w obszarze prawnego i społecznego obowiązku zawiadamiania odpowiednich organów ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa, ze szczególnym uwzględnieniem przestępstw na szkodę małoletnich, w zakresie roli pracowników/ wykonawców w przeciwdziałaniu przemocy domowej oraz w zakresie rozpoznawania czynników ryzyka krzywdzenia dziecka.
- Pracownik/wykonawca podejmuje czynności niezbędne dla zabezpieczenia śladów i dowodów przed przybyciem organów właściwych do prowadzenia postępowań.
- NZOZ jest osobą odpowiedzialną za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego oraz zawiadamiania sądu opiekuńczego.
- W przypadku uzyskania informacji o jakimkolwiek niezgodnym z prawem krzywdzeniu małoletniego pracownik/wykonawca ma obowiązek podjęcia działań zabezpieczających, a w szczególności:
- wezwać pogotowie ratunkowe lub inne służby, w tym m.in. policję, które mogą udzielić pomocy,
- o zdarzeniu powiadomić NZOZ i Dyrektora Szkoły, do której uczęszcza dziecko,
- sporządzić notatkę służbową ze zdarzenia z dokładnym opisem jego przebiegu, ustalonymi formami działań oraz wnioskami.
- W przypadku powzięcia przez pracownika/wykonawcę informacji, że małoletni może być krzywdzony, osoba ujawniająca sporządza notatkę służbową z uzyskanej informacji, poczynionych ustaleń i przekazuje ją NZOZ i Dyrektorowi Szkoły, do której uczęszcza małoletni, którzy dokumentują zdarzenie. Wszelkie podejrzenia przemocy wobec dziecka muszą być zgłoszone w formie pisemnej.
- Kiedy małoletni jest ofiarą przestępstwa NZOZ składa policji zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
- W przypadku ujawnienia zaniedbania przez rodziców, ich niewydolności wychowawczej NZOZ zobowiązany jest do zawiadomienia sądu rodzinnego lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, celem wglądu w sytuację rodziny.
- W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia małoletniego albo osoby mu najbliższej, osoba ujawniająca zdarzenie bezzwłocznie dzwoni na numer alarmowy 112.
- W sytuacji, gdy małoletni jest krzywdzony, dyskryminowany na terenie Szkoły, do której uczęszcza przez pracownika/wykonawcę lub inną osobę dorosłą:
- każdy pracownik/wykonawca, który zauważy negatywne zachowanie innego pracownika/ wykonawcy w stosunku do małoletniego, ma obowiązek interwencji, informuje pisemnie o zajściu NZOZ, który wyjaśnia sprawę, a o zdarzeniu informuje rodziców/opiekunów prawnych małoletniego,
- każdy małoletni, który doświadczy krzywdzenia przez pracownika/ wykonawcę ma prawo do poinformowania każdego innego pracownika/wykonawcy lub NZOZ,
- osoba, która zauważyła naruszenie niniejszych Standardów, zobowiązana jest zgłosić to naruszenie NZOZ,
- podejmowane działania w ramach interwencji muszą zapewniać małoletniemu poczucie bezpieczeństwa i poszanowania jego godności.
- Wszyscy pracownicy/wykonawcy, którzy w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych powzięliby informację o krzywdzeniu małoletniego lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, poza tymi informacjami, które przekazywane są uprawnionym instytucjom i NZOZ.
§ 7
Sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.
- NZOZ prowadzi rejestr zgłoszeń naruszeń Standardów Ochrony Małoletnich. Wzór rejestru zgłoszeń stanowi załącznik nr 4 do Standardów.
- NZOZ podejmując działania prowadzi teczkę sprawy, w której gromadzi notatki służbowe, zgłoszenia do odpowiednich instytucji, pisma do sądu oraz dokumentację przebiegu zdarzeń i podjętych działań. Dokumentacja przechowywana jest w sposób uniemożliwiający osobom trzecim, w tym innym pracownikom/wykonawcom, wglądu do akt.
- Działania określone powyżej powinny być wykonywane przez NZOZ jak najszybciej. Decyzja o zgłoszeniu sprawy do odpowiednich służb lub organów powinna być podjęta przez niego niezwłocznie po wyjaśnieniu wszystkich okoliczności sprawy.
- Wysłuchanie skrzywdzonego małoletniego powinno odbyć się raz. Z wyjaśnień pracownik/ wykonawca sporządza notatkę.
§ 8
Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.
- Plan wsparcia małoletniego może być wdrożony wyłącznie na wyraźną prośbę małoletniego lub jego rodzica/opiekuna prawnego.
- Plan wsparcia opracowuje pracownik/ wykonawca lub instytucja wspierająca krzywdzonego małoletniego. Plan jest uzgadniany z rodzicami/opiekunami prawnymi oraz samym małoletnim.
- Plan wsparcia realizowany jest przez pracownika/ wykonawcę we współpracy z rodzicami/opiekunami prawnymi.
- Plan wsparcia musi być dostosowany do funkcjonowania intelektualnego, fizycznego i społecznego małoletniego.
- Realizacja planu jest monitorowana w celu modyfikacji podejmowanych działań.
§ 9
Zasady i sposób udostępniania personelowi, małoletnim i ich opiekunom polityki do zaznajomienia i stosowania oraz zasady aktualizacji i przeglądu Standardów
- Wszelkie procedury i dokumenty związane z wprowadzeniem Standardów są udostępniane pracownikom/ wykonawcom, małoletnim i ich rodzicom podczas zapoznawania i zobowiązania do stosowania (zgodnie z poniższymi zasadami), a następnie na żądanie w dowolnym momencie. Dokumenty te można również znaleźć na stronie internetowej NZOZ.
- Wersja skrócona Standardów (dla małoletnich) dostępna jest na tablicy ogłoszeń w gabinetach profilaktyki zdrowotnej.
- Każdy pracownik/wykonawca ma obowiązek zapoznać się ze Standardami po zawarciu umowy z NZOZ, a fakt zapoznania się i przyjęcia do stosowania poświadcza oświadczeniem złożonym do akt osobowych pracownika albo akt wykonawcy.
- W widocznym miejscu na tablicy ogłoszeń widnieje informacja o stosowaniu przez NZOZ Standardów Ochrony Małoletnich i możliwości zapoznania się z nimi.
- Rodzice/opiekunowie prawni małoletnich oraz małoletni zapoznawani są ze Standardami.
§ 10
Zasady przeglądu i aktualizacji Standardów
- Co najmniej raz na 2 lata w terminie do końca roku NZOZ dokonuje oceny Standardów Ochrony Małoletnich w celu ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującym stanem prawnym.
- Wnioski z przeprowadzonej oceny należy pisemnie udokumentować.
- O wprowadzonych zmianach informowani są pracownicy/wykonawcy, małoletni i ich rodzice.
Załącznik nr 1 do Standardów Ochrony Małoletnich Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Promed – Schol” Danuta Szotko w Białymstoku>
Miejsce i data: ...................................
Oświadczenie o krajach zamieszkania
Oświadczam, że w okresie ostatnich 20 lat nie zamieszkiwałem (am) / zamieszkiwałem(am)* w następujących państwach, innych niż Rzeczypospolita Polska i państwo obywatelstwa:
- :....................
- :....................
Jednocześnie przedkładam informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi/informację z rejestrów karnych.
Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Podpis: ...............................
* Niepotrzebne skreślić
Załącznik nr 2 do Standardów Ochrony Małoletnich Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Promed – Schol” Danuta Szotko w Białymstoku
Miejsce i data: ...................................
Oświadczenie o niekaralności i zobowiązaniu do przestrzegania podstawowych zasad ochrony dzieci
Ja .............................................. oświadczam, że w państwie .................................. nie jest prowadzony rejestr karny/ nie wydaje się informacji z rejestru karnego.
Oświadczam, że nie byłam/em prawomocnie skazana/y w państwie .................... za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec mnie innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuściłam/em się takich czynów zabronionych, oraz że nie nałożono na mnie obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy, stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.
Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Podpis: ...............................
Załącznik nr 3 do Standardów Ochrony Małoletnich Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Promed – Schol” Danuta Szotko w Białymstoku
Miejsce i data: ...................................
Oświadczenie o znajomości i przestrzeganiu zasad zawartych w Standardach Ochrony Małoletnich w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Promed – Schol” Danuta Szotko w Białymstoku
Ja, ……………………………………………………………………………………… oświadczam, że zapoznałam/em się ze Standardami Ochrony Małoletnich w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Promed – Schol” Danuta Szotko w Białymstoku oraz deklaruję, że będę ich przestrzegać.
Ponadto oświadczam, iż pozyskane informacje o zagrożeniu skrzywdzenia, bądź skrzywdzeniu małoletniego, zachowam w poufności tj. nie ujawnię poza prowadzone postępowanie wyjaśniające.
Podpis: ...............................
Załącznik nr 4 do Standardów Ochrony Małoletnich Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Promed – Schol” Danuta Szotko w Białymstoku
Rejestr zgłoszeń naruszeń Standardów Ochrony Małoletnich w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Promed – Schol” Danuta Szotko w Białymstoku
L.p. |
Data zgłoszenia |
Imię i nazwisko małoletniego |
Osoba zgłaszająca naruszenie Standardów |
Osoba przyjmująca zgłoszenie |
Uwagi |
1. |
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|